Home > .Net, Oracle > .Net Oracle Connection String Sorunu

.Net Oracle Connection String Sorunu

C# ile Oracle Express 10g bağlanmak için kullanılan connection stringlerde dikkat edilmesi gereken husus, eğer sisteminiz türkçe ise; connection string diye tabir edilen bağlantı özelliklerinin “anahtar=değer;” şeklindeki ikililer ile belirtildiği değişken içersinde türkçe karakter olmaması gerekmektedir.

Öte yandan anahtarlar işlenirken küçültülür değerler ise büyültülür yani “user id=linq;” yazdığımız zaman oracle üzerinde linq kullanıcısının tanımlı olmasına karşın bağlantı girişimimiz de oturum açma işleminin başarısız olacağını görürüz bunun temel sebebi kullanıcı adı oracle’a gönderilirken tamamı büyük harf  olur ve sistemimiz türkçe karakterleri desteklediği için oracle giden kullanıcı adı “LİNQ” olur. halbuki tanımlı kullanıcımız “LINQ” dur.

“anahtar” değerlere gelirsek yine “user id=linq;” örneği üzerinden gidelim. Madem oracle değerleri büyültüyor o zaman tüm ikilileri büyük harfle yazalım “USER ID=LINQ;”. Bir bağlantı açmak istediğimize tekrar sorun ile karşılaşacağız bu seferki sorunumuz ise geçersiz olan anahtar kelimesidir. Çünkü anahtarlar işlenmeden önce küçültülür ve “USER ID” “user ıd” olur ki yine işletim sistemimizin Türkçe olmasından kaynaklanmaktadır.

Özetle Connection stringlerinizin “anahtar=DEGER;” şeklinde olmasını tavsiye ediyorum.

Advertisements
Categories: .Net, Oracle Tags: , , , ,
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: